Zbunjeni ste oko izgradnje i uspostavljanja svoje opskrbe mlijekom? Ako trebate pomoć ili podršku, ili samo želite znati što možete očekivati, pročitajte naš vodič o dojenju u prvom mjesecu.

Prvi tjedni dojenja strma su krivulja učenja i ako vam se s vremena na vrijeme čini teškim i napornim, niste jedini. Iako je danonoćno hranjenje uobičajeno i pomaže vam u povećanju količine mlijeka, ono može biti naporno. Stoga budite strpljivi, pazite na sebe i budite uvjereni da će vam biti mnogo lakše nakon ovog prvog mjeseca kada se vaša količina mlijeka uspostavi.

Koliko često mogu očekivati hranjenje?

Vaše novorođenče ima mali želudac koji brzo raste, od veličine marelice u prvom tjednu do veličine velikog kokošjeg jajeta u dva tjedna, kako bi se savršeno prilagodio vašoj sve većoj količini mlijeka.(1,2) Omogućite bebi da uzme ono što joj treba , kada im zatreba, pomoći će im da povrate porođajnu težinu i nastave rasti.

“Možete očekivati da ćete hraniti svaka dva do tri sata tijekom dana. Noću biste mogli imati dulje pauze, na primjer tri do četiri sata, ili možda čak pet,” kaže Cathy Garbin, međunarodno poznata savjetnica za dojenje. “Ali zapamtite da je svaki dan drugačiji, kao i svaka beba. Neke bebe brzo jedu i site su za 15 minuta, dok se druge mogu hraniti i do sat vremena. Ne uspoređujte svoj obrazac hranjenja s uzorcima drugih – vjerojatno će biti potpuno drugačiji.”

Pri svakom podoju dopustite djetetu da uzme onoliko mlijeka koliko želi iz jedne dojke, a zatim mu ponudite drugu, koju može ili ne mora željeti. Kada je sita, vaša će se beba prirodno odvojiti i djelovati opušteno i zadovoljno – toliko da bi moglo zaspati. Sljedeći put prvo ponudite suprotnu dojku.

Zašto moja beba stalno želi jesti?

Ovaj prvi mjesec obično je najzahtjevniji kada je u pitanju dojenje. Ali samo zato što se čini da je vaša beba stalno gladna i da se doista često hrani – možda svakih 45 minuta – nemojte pretpostaviti da nemate dovoljno mlijeka.

Bebe se moraju često hraniti kako bi započele i povećale količinu mlijeka tijekom ovog prvog mjeseca. Time se postavljaju temelji dobre ponude mlijeka i za budućnost.(3)

Ne zaboravite da bebe također žele biti u gotovo stalnom kontaktu sa svojim mamama – jaka svjetla i zvukovi vanjskog svijeta mogu isprva djelovati zastrašujuće i vašoj bebi je potreban vaš kontakt kako bi ostala mirna.

Treba li mojoj bebi raspored dojenja?

Vaša je beba premlada za rutinu, stoga zaboravite slijediti raspored dojenja – umjesto toga dopustite im da vas vode.

“Možete čitati knjige o tome kako natjerati bebu na raspored, ali bebe ih ne čitaju i ne razumiju”, kaže Cathy. “Svaka beba je individua. Neki se mogu prilagoditi, ali mnogi ne. Većina će s vremenom pronaći vlastiti raspored.”

Neke mame kažu da je ustaljena rutina bila najbolja za njihovu bebu – ali te su bebe vjerojatno bile među malim postotkom koji bi prirodno hranili svaka četiri sata! Odrasli općenito ne jedu i ne piju iste stvari, u isto vrijeme, svaki dan, pa zašto bi vaša beba slijedila tako strogu rutinu?

Umjesto toga, ponudite bebi dojku kad god pokaže znakove gladi. Plakanje je kasni znak, pa pripazite na ranije znakove, poput lizanja usana, otvaranja usta, sisanja ruku ili okretanja glave s otvorenim ustima – što je poznato kao “navijanje”.(4)

Što je refleks “otpuštanja mlijeka”?

Na početku svakog podoja vaša će gladna beba brzo sisati vašu bradavicu, potičući refleks “otpuštanja mlijeka” koji gura mlijeko kroz vaše mliječne kanale.(5)

“Stimulacija bradavica potiče mozak na oslobađanje hormona oksitocina”, objašnjava Cathy. “Oksitocin prolazi kroz vaše tijelo i uzrokuje kontrakciju malih mišića oko žlijezda koje proizvode mlijeko u dojkama. Također proširuje sve kanale kroz koje dolazi mlijeko, pa mlijeko počinje teći.

“Ako ne uspostavite refleks otpuštanja mlijeka, mlijeko neće slobodno teći. To je hormonski odgovor i stres može spriječiti njegovo odvijanje ili ispravno funkcioniranje. Zato je doista važno imati potporu i udobnost tijekom hranjenja.

“Istraživanje je pokazalo da svaka mama ima svoj obrazac otpuptanja mlijeka tijekom dojenja”, nastavlja ona. “Oksitocin je hormon kratkog djelovanja i može trajati samo 30 do 40 sekundi u tijelu. Mlijeko će vam teći i beba će sisati. Tada će se oksitocin raspršiti, ponovno ćete uspostaviti refleks otpuštanja mlijeka i beba će se ponovno hraniti, i tako dalje. To je razlog zašto bebe stanu i kratko se odmaraju tijekom dojenja – to je prirodan način.”

Refleks otpuštanja mlijeka može uzrokovati snažno šuštanje ili trnce u grudima, iako studije pokazuju da 21% dojilja ne osjeća ništa,(5) kao što Cathy objašnjava: „Mnoge će žene osjetiti prvo otpuštanje mlijeka, ali ne i sljedeće. Ne brinite ako nećete osjećati otpuštanje mlijeka – ako se vaša beba dobro hrani, možda jednostavno ne prepoznajete što je to.”

Kako ću znati zadovoljava li moje mlijeko bebu?

Budući da ne možete vidjeti koliko mlijeka vaša beba pije dok doji, možete se brinuti da ne dobiva dovoljno. Pokušajte vjerovati u svoje tijelo i bebu.

Kad mlijeko počne teći, možete primijetiti da vaša beba usporava ritam sisanja. Neke mame mogu jasno čuti svoje dijete kako guta mlijeko, dok druge možda ne. Vaša će vam beba reći je li joj dosta, stoga promatrajte znakove. Mnoge bebe mogu jednom, dva ili tri puta biti na dojci prije nego završe.(6)

“Kada se vaša beba dobro nahrani, obično će izgledati ‘pijana od mlijeka’ odmah nakon toga. Bit će opuštena, a njezin govor tijela pokazat će vam da je sita,” kaže Cathy. “Ne zaboravite da su pelene također dobar pokazatelj da dobivaju dovoljno mlijeka. U ovoj fazi, vaša dojena beba imat će pet ili više mokrih pelena dnevno i najmanje dvije meke, žute kakice – često i više.”

Od jednog mjeseca nadalje, stolica vaše isključivo dojene bebe trebala bi svaki dan izgledati isto (žuto, mljevene teksture, rastresito i vodenasto) sve dok ne počnete uvoditi krutu hranu od otprilike šestog mjeseca.

Kada bi moja beba trebala vratiti svoju porođajnu težinu?

Većina novorođenčadi izgubit će na težini tijekom prvih nekoliko dana nakon rođenja. To je normalno i nema razloga za brigu. Većina izgubi oko 5 do 7% svoje porođajne težine, ali neki mogu izgubiti i do 10%. Međutim, gotovo sve bebe se vrate na porođajnu težinu oo 10 do 14 dana. U prva tri do četiri mjeseca minimalni očekivani dobitak na težini je u prosjeku 150 g tjedno. Ali zapamtite da bebe mogu imati stvarno brze tjedne rasta, kao i one sporije, tako da će vaš zdravstveni djelatnik kontinuirano pratiti opću dobrobit i rast vaše bebe.(7, 8)

Ako ste zabrinuti – ili vaša beba pokazuje znakove dehidracije, kao što je tamna boja mokraće, nema stolice više od 24 sata, udubljena fontanela (meko mjesto na glavi), žutica, letargija, mlitavost i neželja za hranom (tj. četiri do šest sati bez hranjenja) – brzo potražite savjet liječnika.(7)

Što je klaster hranjenje?

Kada se beba želi dojiti vrlo često tijekom nekoliko sati, to je poznato kao klaster hranjenje.(6) Često doseže vrhunac u večernjim satima između 18:00 i 22:00, što se poklapa s onim kada su mnoge bebe uznemirene i kada se žele puno nositi. Mame najčešće prijavljuju da se to događa između dva do devet tjedana nakon rođenja. Ovo je vrlo normalno, uobičajeno ponašanje za bebe koje su inače zadovoljne tijekom ostatka dana, dobro jedu i dobivaju na težini te su općenito zdrave.(9)

Vaša beba možda ima klaster hranjenje jer ima skok u razvoju i treba se osjećati sigurno, umireno i voljeno. Možda im je teško isključiti se zbog sve stimulacije koju prima njihov rastući mozak ili se jednostavno osjećaju preopterećeno time.9 Mlade bebe koje su preumorne mogu se teško same smiriti i treba im netko pomoći. A koji je bolji način da se smirite od dojenja, koje nije samo izvor hrane, već i lijek protiv bolova i davatelj hormona sreće?(10)

Zapamtite da je ovo privremena faza. Pokušajte pripremiti svoj večernji obrok u vrijeme dana kada vaša beba dobro spava, tako da ga možete samo podgrijati i brzo ga pojesti tijekom razdoblja kluster hranjenja. Ako imate podršku, podijelite nošenje i ljuljanje bebe kako biste se odmorili. Ako nemate podršku i osjećate da vam je sve previše, stavite bebu na sigurno u njezin krevetić i smirite se nekoliko minuta prije nego što se vratite da je ponovno zagrlite.

Uključite svog partnera, obitelj i prijatelje da vam pomognu oko kućnih poslova, obroka ili starije djece. Ako imate sredstava, razmislite o tome da nekome platite pomoć oko kuće. Pokušajte se puno odmarati, dobro jesti i ostati hidrirani.

Ako ste zabrinuti zbog intenziteta dojenja, vrijedi potražiti pomoć. “Morate posjetiti savjetnika za laktaciju ili stručnjaka za dojenje kako biste saznali postoji li problem u pozadini”, objašnjava Cathy. “Nemojte upasti u zamku dopunjavanja adaptiranim mlijekom (osim ako vam to ne savjetuje vaš zdravstveni djelatnik) dok ne dođete do temeljnog uzroka. Moguće je da vi ne proizvodite dovoljno mlijeka, ali može biti da vaša beba ne može učinkovito dobiti mlijeko.”

Kada će dojenje postati lakše?

Ova rana faza je kratka i posebna, i iako se ponekad čini nemilosrdnom, bit će lakša! Do kraja jednog mjeseca vaša će se količina majčinog mlijeka uspostaviti, a vaša bi beba trebala biti jača i učinkovitija u hranjenju.(2 ,3) Svi eventualni problemi s bradavicama vjerojatno će biti riješeni, a vaše će tijelo biti učinkovitije u praveći mlijeko, tako da bi se svaka bol ili curenje trebalo početi povlačiti.

“Prvih četiri do šest tjedana je najteže, a onda se počinje smirivati”, kaže Cathy. “A kad navršite tri mjeseca, dojenje postaje stvarno jednostavno – mnogo lakše nego čišćenje i pripremanje bočice. Samo izdržite!”

A što dulje nastavite s dojenjem, to ćete više uživati u dobrobitima – od uštede novca na adaptiranom mlijeku i boljeg sna,(11–13) do jačanja imuniteta vaše bebe(14) i poboljšane zaštite od određenih vrsta raka za vas.(15)

–> Reference (1-15)

1 Naveed M et al. An autopsy study of relationship between perinatal stomach capacity and birth weight. Indian J Gastroenterol.1992;11(4):156-158.

2 Neville MC et al. Studies in human lactation: milk volumes in lactating women during the onset of lactation and full lactation. Am J Clinl Nutr. 1988;48(6):1375-1386.

3 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

4 Australian Breastfeeding Association [Internet]. Feeding cues; 2017 Sep [cited 2018 Feb].

5 Kent JC et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Human Lact. 2003;19(2):179-186.

6) Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

7 Lawrence RA, Lawrence RM. Breastfeeding: A guide for the medical profession; 2011. 1114 p.

8 World Health Organisation. [Internet]. Child growth standards; 2018 [cited 2018 Feb]

9 Australian Breastfeeding Association. [Internet]. Cluster feeding and fussing babies; Dec 2017 [cited 2018 Feb]

10 Moberg KU, Prime DK. Oxytocin effects in mothers and infants during breastfeeding. Infant. 2013;9(6):201-206.

11 U.S. Department of Health & Human Services [Internet]. Surgeon General Breastfeeding factsheet; 2011 Jan 20 [cited 2017 Feb]

12 Kendall-Tackett K et al. The effect of feeding method on sleep duration, maternal well-being, and postpartum depression. Clinical Lactation. 2011;1;2(2):22-26.

13 Brown A, Harries V. Infant sleep and night feeding patterns during later infancy: Association with breastfeeding frequency, daytime complementary food intake, and infant weight. Breast Med. 2015;10(5):246-252.

14 Hassiotou F et al. Maternal and infant infections stimulate a rapid leukocyte response in breastmilk. Clin Transl immunology. 2013;2(4).

15 Li DP et al. Breastfeeding and ovarian cancer risk: a systematic review and meta-analysis of 40 epidemiological studies. Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(12):4829-4837.